Enerjiye olan ihtiyaçın gittikçe arttığı şu yıllarda en önemli unsur enerji tasarrufu yapmak olmuştur. En verimli tasarrufu uygulayabilmek için planlı bir çalışma gereklidir. Seçeceginiz uygun ekipmanların en son teknolojiyle uyumu bu süreçteki en önemli noktadır. Elektrik Enerjisinin verimli bir şekilde kullanılması ve planlanması ile enerji tüketiminde tasarruf sağlayabilirsiniz.

Son zamanlarda artan yersiz ve yüksek enerji masraflarına şirketlerin bulduğu kalıcı çözüm enerjiyi izlemekten geçiyor. Enerjiyi izlerken kullanabileceğimiz ürünlerin başında ise Güç Üniteleri, Şebeke Analizörleri, Reaktif Güç Kontrol Röleleri, Enerji Ölçerler ve Konvertörler geliyor. Bilgileri anlık olarak inceleyebilmek ve kaydetmek için ise Enerji Izleme Yazılımları, sunucular ve LCD TV'ler kullanılıyor.

 

1-) Problemler Belirleyelim

Mağazalar Zincirinin yönetimi öncelikle problemlerini belirliyor. Aslında tüm problemlerin ana nedeni ölçüm eksikliği ve neyi nasıl takip edeceğini bilememekten oluşuyor. Örnek vermek Gerekirse herhangi bir firmada çalışanların sayısı arttıkça, kişilerin kontrolünü ve izlemesini sağlayacak olan ara personel sayısı da artıyor. Bu personelin kalitesinin de sürekli artması isteniyor. Enerjiyi izlemeyi birebir bu örneğe benzetebiliriz. Şimdi mağazalarda bulunan problemleri inceleyelim.

Reaktif Güç Kontrol Rölesi, merkezi kombinasyonda tesisin güç katsayısının değerini kullanıcı tarafından ayarlanan güç katsayısı değerine getirmeye çalışır. Böylece şebekeden gereksiz reaktif güç çekilmesi önleyerek, büyük tutarlı faturalarla karşılaşmazsınız. Grup mağaza zincirlerinin enerji tüketimlerini ve maliyetlerini takip edemiyor. BirbirlerindenYüzlerce km uzaklıktaki trafo merkezlerinde yapılan kompozisyon uygulamalarını tek merkezden anlık olarak izlemek ve yönetmek klasik yöntemlerle olmuyor. Yanlış ölçümler sebebiyle, değer aşımları oluyor ve ceza kesiliyor. Fider çıkışlarından, dağıtım merkezi girişlerine kadar olan hattaki kayıp / kaçak oranından dolayı dağıtım şirketi zarara uğruyor.

 

2-) Projeye Uygulamadaki Amaçlarımızı Belirleyelim

Bu mağaza enerji verimliliği politikalarını desteklemek ve çevre dostu bir şirket olarak marka Algısını güçlendirmek, her bir mağazanın enerji tüketimlerini ayrı ayrı ölçmek ve sonuçlarını Belli zaman aralıklarında kiracılar ile paylaşmak, artan enerji maliyetlerini düşürmek için enerji kullanımına ilişkin verileri izlemek istiyor. Enerjinizin üzerindeki denetleyici kimliğinizi kaybettiğiniz vakit, masraflar nedeni bilinmeyen Sebeplerden ötürü artmaya başlayacaktır. Bunu önlemenin yolu ise analiz verilerini elde edebilmektir.