Endüstriyel tesislerde, ofislerde, alısveris ve is merkezlerinde ve konutlarda güç elektronigine dayanan sistemlerin yaygınlasması enerji sisteminin kalitesi ile ilgili problemleri de beraberinde arttırmıstır. Motor hız kontrol sistemleri, dogrudan frekans çeviriciler, anahtarlamalı güç kaynakları, güç elektronigi elemanları içeren (diyotlu, tristörlü dogrultucu, triyak vb.) devreler ile doymus manyetik karakteristikli devreler harmonik üreten yüklerdir. Harmonikler mikroislemci tabanlı sistemlerin hatalı çalısmasına, ölçüm ve kontrol sistemlerinde veri hatalarına ve sisteme baglı diger cihazların çalısmasını engelleyebilirler. Bunların yanı sıra ark ocakları, kaynak makineleri gibi yükler de sebekede gerilim dalgalanması ve gerilim dengesizligine sebep olurlar.

Kullanıcıların karsılastıgı en büyük sorunlardan biri de yasanan habersiz enerji kesintileridir. Bu kesintiler uzun süreli olabildikleri gibi kullanıcıların fark edemeyecegi kadar sürede gerçeklesen mikro kesintiler de (20 ms’den daha kısa süren) olabilmektedir. Ayrıca yıldırımlar da elektrik sistemlerinin genel sorunlarından birisidir. Bir sorun çıkartmaları için dogrudan cihazın bir yerine etki etmeleri gerekmez. Yüksek enerjili, yüksek genlikli ve mikro saniye düzeyinde gerçeklesen kısa süreli yıldırım darbeleri sebekede gerekli önlemler alınmadıgı zaman ciddi donanım arızalarına yol açmaktadır.

Şebekedeki bu enerji kalitesi sorunlarından tüketiciler her geçen gün daha fazla etkilenmektedir. Kullanıcılar açısından bakıldıgında bu sorunlar maddi zarar ve is gücü kayıplarına neden olmaktadır. Kesintisiz Güç Kaynakları (KGK), Ups Cihazı, bunun gibi sebeke problemlerinden kullanıcıların yüklerini korumak için tasarlanmıs teknolojik cihazlardır.